Wycieraczki samochodowe » Porady związane z wycieraczkami » Przygotowanie samochodu do zimy
Dobór wycieraczek

Przygotowanie samochodu do zimy

Data dodania: 19-11-2018


Jak przygotować samochód do zimy


Zima to okres, w którym warunki na drogach są wyjątkowo trudne. Okres zimowy to ciężki okres zarówno dla kierowców jak i ich pojazdów. Niestety nie sposób pominąć tej pory roku, trzeba zatem się na do niej przygotować. W naszym wpisie podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować samochód do zimy. 

 

Opony


We wszystkich typach samochodów, niezależnie od modelu i przeznaczenia należy zadbać o właściwe ogumienie. Warto odpowiednio wcześniej rozejrzeć się za najlepszymi oponami zimowymi, których parametry będę zgodne z zaleceniami producenta samochodu i dostosowane do naszego stylu i prędkości jazdy. Odradzamy odkładanie zakupu na ostatnią chwilę i pośpieszne przeglądanie ofert w momencie, kiedy temperatura powietrza spadnie już mocno poniżej zera, a dodatkowo na jezdni pojawi się śnieg i lód. W takiej sytuacji pośpiech może wpłynąć negatywnie na naszą decyzję o wyborze odpowiednich opon zimowych.

 

Wycieraczki


Zima to okres, w którym zmierz zapada wyjątkowo szybko. Jazda po zmroku, często podczas opadów deszczu ze śniegiem i śniegu wymagać będzie w pełni sprawnych wycieraczek. Przed sezonem zimowym powinniśmy koniecznie sprawdzić stopień zużycia wycieraczek samochodowych, a w szczególności elastyczność gumowych elementów piór. Zużyte wycieraczki mogą wpływać nie tylko na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale także, szczególnie w niskich temperaturach, mogą powodować zarysowania i uszkodzenia szyby 
naszego auta.

Przeczytaj o tym Jak dobrać odpowiednie wycieraczki samochodowe?

 

Oświetlenie pojazdu


Przed nadejściem sezonu zimowego obowiązkowo sprawdźmy również stan reflektorów i żarówek. Upewnijmy się, że jezdnia przed naszym pojazdem będzie odpowiednio oświetlona i że będziemy widoczni przez innych uczestników ruchu drogowego.

 

Akumulator


To najczęstsza przyczyna zimowych problemów z samochodem. Przy niskich temperaturach moc rozruchowa akumulatora znacznie spada, są chłodzone elementy silnika stawiają większe opory przy jego uruchamianiu. Warto zatem udać się do wyspecjalizowanego warsztatu i upewnić się, czy nasz akumulator nie zawiedzie nas w zimowe dni, szczególnie rano, zwłaszcza gdy nasze auto nie jest garażowane. Sprawdzając kondycję akumulatora przed zimą wskazana będzie również kontrola stopnia jego ładowania przez alternator oraz stan przewodów wysokiego napięcia, świec i cewek zapłonowych. 

Użytkownicy samochodów z silnikiem diesla powinni także sprawdzić działanie świec żarowych, układu wtrysku oraz filtra paliwa, a podczas wizyty na stacji paliw tankować wyłącznie zimowy olej napędowy.

 

Płyny eksploatacyjne


Przed sezonem zimowym należy koniecznie sprawdzić właściwości płynu w układzie chłodzenia. Ewentualna utrata odporności na zamarzanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika. Nie można oczywiście zapominać o zimowym płynie do spryskiwacza. Jego zamarznięcie nie tylko uniemożliwi nam prawidłowe oczyszczanie szyby w trakcie jazdy, ale może również doprowadzić do uszkodzenia pompki spryskiwacza.

 

Hamulce i zawieszenie


Prawidłowo pracujące zawieszenie samochodu powinno mieć miejsce nie tylko w okresie zimowym. Ale to właśnie przed rozpoczęciem tej pory roku powinniśmy wyeliminować wszystkie luzy w zawieszeniu naszego auta i sprawdzić skuteczność amortyzatorów, które wpływają na przyczepność kół podczas jazdy.

Należy przeprowadzić również kontrolę układu hamulcowego, a w razie konieczności wymienić na nowe zużyte klocki i tarcze. Podczas wizyty w warsztacie poprośmy również o sprawdzenie skuteczność działania systemów ABS i ESP oraz stanu płynu hamulcowego.

 

Nadwozie

W czasie zimy nadwozie naszego samochodu, poza niskimi temperaturami, narażone jest również na działanie soli i innych środków chemicznych wykorzystywanych przez drogowców. Przed zimą warto dokładnie umyć i nawoskować auto oraz zabezpieczyć uszkodzenia lakieru oraz wszystkie inne miejsca podatne na korozję. Należy zadbać również o elementy gumowe i uszczelki środkami zawierającymi silikon. Warto również zadbać o wnętrze auta i standardowe dywaniki zastąpić ich gumowymi odpowiednikami.

Odpowiednio przygotowany do zimy samochód zapewni nam nie tylko bezproblemową i bezpieczną jazdę w tym trudnym dla nas okresie, ale także posłuży nam znacznie dłużej.

Na naszym blogu dowiesz się także o tym Jak zabezpieczyć się przed zamarzaniem szyb? 

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady związane z wycieraczkami

Kategorie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu