Wycieraczki samochodowe » Porady związane z wycieraczkami » Piszczące wycieraczki. Dlaczego wycieraczki samochodowe skrzypią?
Dobór wycieraczek

Piszczące wycieraczki. Dlaczego wycieraczki samochodowe skrzypią?

Data dodania: 24-09-2018


Piszczące wycieraczki samochodowe

 

     Piszczące i hałasujące wycieraczki samochodowe w czasie jazdy mogą irytować nie tylko kierowcę. Przy dłuższych podróżach skrzypiące wycieraczki z pewnością wpłyną także na komfort podróży wszystkich pasażerów.

 

     Hałas pracujących wycieraczek jest w stanie nie tylko odebrać przyjemność z jazdy samochodem. Skrzypiące wycieraczki samochodowe mogą również dekoncentrować kierowcę i rozpraszać jego uwagę. 

 

Dlaczego wycieraczki samochodowe piszczą i skrzypią?

 

     Co sprawia, że wycieraczki samochodowe piszczą poruszając się po szybie samochodu? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powodów nieprzyjemnych dla ucha dźwięków emitowanych podczas pracy wycieraczek może być wiele. Poniżej opisujemy najczęstsze przyczyny tego problemu.

 

piszczące wycieraczki samochodowe

 

Zużycie wycieraczek

 

     Zużycie wycieraczek to jeden z najczęstszych powodów ich głośnej pracy. Na skutek wyeksploatowania gumowych piór wycieraczek ich "przyczepność" do szyby samochodowej maleje. Pod wpływem wielu czynników atmosferycznych takich jak wysokie i niskie temperatury, promienie UV, a także na skutek uszkodzeń mechanicznych pióro wycieraczki nie przylega już idealnie do szyby samochodowej. Twarda i poszarpana guma powoduje, że podczas pracy wycieraczka odskakuje od szyby wydając nieprzyjemne dźwięki w postaci skrzypienia i piszczenia. Więcej informacji o skaczących wycieraczkach znajdziesz tutaj.

 

     W efekcie zużycia wycieraczek, poza dyskomfortem natury akustycznej, mamy do czynienia również z ograniczoną skutecznością przy usuwaniu wody i innych zanieczyszczeń z szyby samochodowej, co bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

 

     Rozwiązaniem problemu w powyższym przypadku będzie wymiana wycieraczek na nowe. Z uwagi na fakt, iż pióro wycieraczki traci swoją elastyczność i zdolność do odpowiedniego przylegania do szyby w niskich temperaturach, a częstym powodem uszkodzeń gumowego elementu wycieraczki jest jej przymarzanie i praca przy usuwaniu zamarzniętej wody lub śniegu, zaleca się wymianę wycieraczek przed zimą oraz na początku sezonu wiosennego.


 

Zanieczyszczenia szyby samochodowej

 

     Zanieczyszczenia nagromadzone na szybie samochodowej to kolejna przyczyna głośnej pracy wycieraczek. Wycieraczki piszczą i skrzypią w momencie, gdy pióro przesuwa się po bardzo zabrudzonej szybie. Mówimy tu o zabrudzeniach pozostających na szybkie, których wycieraczki nie są w stanie usunąć.

     Tego typu zanieczyszczenia powstają między innymi w okresie letnim, kiedy parkujemy nasze auto pod drzewami. Na szybach osadza się wtedy wosk z liści i żywica. Zarówno latem jak i zimą na naszych szybach podczas jazdy osadzają się również zanieczyszczenia wydostające się spod kół poprzedzającego nas pojazdu w postaci soli czy smoły wykorzystywanej do produkcji asfaltu.

 

     W przypadku, gdy nasze wycieraczki skrzypią z powodu osadów na szybie, należy dokładnie oczyścić szybę w samochodzie. Można do tego wykorzystać miękką ściereczkę i ogólnie dostępny płyn do mycia szyb. W przypadku silniejszych zabrudzeń można zastosować roztwór sody oczyszczonej.


 

Uszkodzenia szyby samochodowej

 

     Wycieraczki skrzypią także w efekcie uszkodzeń szyby samochodowej. Mogą to być zarówno widoczne gołym okiem odpryski, zarysowania i pęknięcia, jak również bardzo małe, mikro uszkodzenia szyby. Powodują one, iż gładka uprzednio szyba przekształca się w chropowatą i porowatą powierzchnię, po której przesuwają się pióra wycieraczek.

 

     Jeżeli powodem piszczenia wycieraczek jest uszkodzona powierzchnia szyby samochodowej należy, w zależności od stopnia zaawansowania uszkodzeń, wymienić lub zregenerować szybę. Regeneracja szyby samochodowej polega na wypełnieniu ubytków specjalnym tworzywem oraz jej wypolerowaniu. Z uwagi na specyfikę napraw szyb samochodowych, ich regeneracji dokonuje się w wyspecjalizowanych w tym celu warsztatach.


 

Odpowiednie ustawienie wycieraczek

 

     Kolejną przyczyną, dla której nasze wycieraczki piszczą podczas swojej pracy może być ich nieodpowiednie ustawienie. Nieprawidłowe ustawienie wycieraczek powoduje, iż pióra poruszają się po szybie samochodowej pod niewłaściwym kątem, emitując przy tym dźwięki przypominające piszczenie i skrzypienie.

 

     Rozwiązaniem problemu skrzypiących wycieraczek w tym przypadku będzie korekta ich ustawienia. Ustawienie odpowiedniego kąta piór wycieraczek możliwe jest między innymi przy wykorzystaniu specjalistycznego przyrządu w dobrym warsztacie samochodowych.

 

     W celu wyeliminowania problemu piszczących wycieraczek we własnym zakresie, można także zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku wycieraczki do szyby odpowiednio "profilując" metalowe ramię wycieraczki.


 

Korozja zawiasów

 

     To następna z kolei, bardzo popularna przyczyna "skrzypiących wycieraczek". Pordzewiałe elementy skrzypią i wydają inne nieprzyjemne dźwięki podczas pracy wycieraczek. W takim przypadku należy dokładnie oczyścić z rdzy wszystkie skorodowane elementy, a następnie je zabezpieczyć stosując odpowiedni środek antykorozyjny.


 

     Znając już wszystkie możliwe problemy, z powodów których nasze wycieraczki mogą powodować dyskomfort podczas jazdy sprawa może wydawać się prosta. Nic bardziej mylnego. W wielu przypadkach można co prawda w prosty sposób ustalić, dlaczego nasze wycieraczki piszczą. Często jednak zdarza się, że skrzypiące wycieraczki to efekt kilku usterek występujących jednocześnie.

 

    Piszczące wycieraczki będą zatem wymagały od nas dużo cierpliwości i wielu prób przy zdiagnozowaniu przyczyny ich głośnej pracy.

    Płaskie czy standardowe? Sprawdź jakie wycieraczki wybrać do swojego samochodu.

Komentarze (6)
Grzesiek 29-09-2018 8:08:41
Dodałbym jeszcze zużycie szyby czyli bardzo drobne rysy na szybie. W pracy dostałem taki służbowy samochód. Niby szyba sprawna (brak pęknięć itp) ale widoczność masakryczna. Przy deszczu nawet nowe wycieraczki nie dawały rady. Ale tak to jest wszystko z czasem się zużywa i nie małe znaczenie ma sposób użytkowania. Jak ktoś dba tak ma. To samo dotyczy wycieraczek samochodowych. Na jednym komplecie jeździłem 4 lata i nie wymagały wymiany.
Nowak M 05-10-2018 16:16:44
Miałem ten sam problem z wycieraczkami, ciągle piszczały. Zakupiłem komplet DIPP i problem zniknął. Polecam.
Tomek 10-10-2018 11:11:47
też mam ten komplet i teraz zakupuje do żony samochodu. Jej to okropnie skrzypią wycieraczki innej firmy. U mnie tego problemy z wycieraczkami DIPP nie ma. Przylegają idealnie, ścieralność też bardzo dobra. Obecnie zaczyna się 3 sezon jak je mam założone.
miki 19-04-2019 11:11:28
U mnie nie ma problemu z piszczeniem odkąd mam valeo dobrze dopasowane założone na swoim aucie. Wycieraczki chodzą jak duchy. Bezszelestnie praktycznie.
grad 26-04-2019 14:14:58
i tak cały czas niezależnie od czasu? nie parcieją, nie zużywają się?
miki 08-05-2019 12:12:42
Moje? Oczywiście, że się zużywają. Wczoraj akurat zaczęły mi coś piszczeć więc chyba będzie czas na dopasowanie albo wyminę na nowe.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady związane z wycieraczkami

Kategorie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu