Wycieraczki samochodowe » Porady związane z wycieraczkami » Parujące szyby samochodowe. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Dobór wycieraczek

Parujące szyby samochodowe. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Data dodania: 26-11-2018


Zaparowane szyby – problem wielu kierowców


Zaparowane szyby to problem znany niemal każdemu kierowcy. Jest on uciążliwy i frustrujący.

 
Problem ten najczęściej pojawia się zimą i w okresie jesiennym. Okres ten i tak jest już wyjątkowo trudny dla kierowców, więc dodatkowy kłopot, który sukcesywnie się powtarza, może być męczący. Dlaczego problem parujących szyb występuje tak często? Czy istnieją sposoby, które mogą go zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować? 
Główne przyczyny zaparowanych szyb


Na pytanie, dlaczego w aucie parują szyby, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Poniżej opisujemy te najbardziej popularne.

 

Filtr kabinowy


Zapchany filtr kabinowy to najczęstsza przyczyna parujących szyb. Niedrożność filtra powoduje, iż powietrze z zewnątrz auta z trudem przedostaje się do wnętrza i z ograniczoną siłą nadmuchiwane jest na szybę w samochodzie. Zanieczyszczenia stałe w filtrze mogą także gromadzić wilgoć. Filtr jest też doskonałym siedliskiem dla bakterii, grzybów, pleśni, dlatego im częściej go wymieniamy, tym lepiej.

Do kontroli stanu filtra i jego wymiany często dochodzi dopiero w sezonie wiosenno- letnim podczas obsługi serwisowej klimatyzacji, czyli już po okresie, w którym problem parujących szyb pojawia się najczęściej. 

Brudny oraz zapchany filtr powoduje nie tylko zaparowanie szyb, ale także utrudnia ich późniejsze odparowanie. Jeśli więc zmagasz się z problemem zaparowanych szyb, koniecznie sprawdź swój filtr. Stanowczo odradzamy, często praktykowane prze wielu posiadaczy i użytkowników samochodów, odkurzanie lub płukanie zanieczyszczonego filtra kabinowego. Pamiętajmy bowiem, że wymieniając brudny filtr zapewniamy sobie nie tylko skuteczne odparowywanie szyb w samochodzie, ale także czyste, pozbawione bakterii i drobnoustrojów powietrze.

 

Wilgoć w aucie


Wilgoć w aucie także sprzyja parowaniu szyb. O tej przyczynie wie prawie każdy, a mimo to w dużej mierze wiele osób nie przestrzega pewnych zasad, mogących zapobiegać parowaniu szyb samochodowych. Na problem nadmiernej wilgoci w aucie szczególną uwagę należy zwracać zimą. Woda oraz śnieg, który wsiąkł w materiałowe dywaniki oraz tapicerkę samochodową, nie odparowują z nich tak łatwo jak ma to miejsce wiosną czy latem. Dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym suszeniu. Dobrze, jeśli w aucie znajdują się dywaniki gumowe, wówczas wystarczy tylko wylać nadmiar wody lub błota. Warto także sprawdzić uszczelki w otworach drzwiowych oraz przy pokrywie bagażnika w autach typu hatchback i kombi. Ich zły stan może powodować, że do wnętrza pojazdu będzie dostawać się wilgoć. 
 

Awaria w układzie chłodzenia


Nieszczelność w układzie chłodzenia i awaria radiatora nagrzewnicy – to również bardzo częsta przyczyna zaparowanych szyb. W przypadku nieszczelności w układzie chłodzenia może się zdarzyć, że płyn chłodzący będzie nadmuchiwany na szyby samochodu. Osadzające się na przedniej szybie samochodu opary płynu chłodzącego pozostawiają tłusty nalot, który sprzyja jej parowaniu. 

W przypadku usterki układu chłodzenia zdarza się także, że płyn chłodniczy przedostaje się do wnętrza pojazdu wsiąkając w wykładzinę auta.

 

Klimatyzajca także w zimie


Klimatyzacja samochodowa. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że przy odparowywaniu szyb bardzo pomocne jest suche powietrze nadmuchiwane na szyby przy włączonej klimatyzacji. Używanie klimatyzacji przez cały rok, w tym także do nawiewu ciepłego powietrza zapobiega nie tylko parowaniu szyb w samochodzie, ale również wpływa pozytywnie na żywotność samej klimatyzacji. Powietrze z klimatyzatora jest bardziej suche dzięki czemu szyby błyskawicznie odparowują i nie ulegają ponownemu zaparowaniu w trakcie jazdy.
 

Wewnętrzny obieg powietrza


Ustawienie nawiewu powietrza na wewnętrzną cyrkulację, szczególnie w zimie powoduje, że szyby samochodowe ulegają szybkiemu parowaniu. Poza wyjątkowymi okolicznościami, takimi jak przedostawanie się do środka pojazdu nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz, powietrze powinno być nadmuchiwane do samochodu z zewnątrz.
 

Brudne szyby


Brudne szyby. Zanieczyszczone, od dawna nie myte, wewnętrzne powierzchnie szyb samochodowych ulegają szybszemu zaparowaniu w porównaniu z czystymi szybami. Niewiele osób wie, że na brudnej szybie znacznie szybciej osadza się wilgoć. Starajmy się zatem regularnie myć szyby w aucie.

Nie zapominajmy, że parujące szyby to nie tylko kwestia dyskomfortu podczas podróży samochodem. Zaparowane szyby wpływają także na bezpieczeństwo jazdy.

Komentarze (1)
Mirek 15-11-2023 18:18:28
Dziękuję bardzo,fajny poradnik

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady związane z wycieraczkami

Kategorie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu