Wycieraczki samochodowe » Porady związane z wycieraczkami » Obowiązkowe oraz dodatkowe wyposażenie samochodu
Dobór wycieraczek

Obowiązkowe oraz dodatkowe wyposażenie samochodu

Data dodania: 14-01-2019


Z pewnością wielu kierowców, zapytanych o obowiązkowe wyposażenie samochodu, będzie miało problem z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi. Dlatego też, zdecydowaliśmy się zamieścić na naszym blogu informację o tym, co dokładnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinno obligatoryjnie znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu. Podpowiemy także, jakie elementy dodatkowego wyposażenia warto mieć ze sobą podczas podróży samochodem.
 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu, czyli co koniecznie trzeba mieć w samochodzie

 

 

W polskim prawie, obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu regulowane jest zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Zgodnie z treścią wspomnianego rozporządzenia każdy samochód poruszający się po polskich drogach powinien mieć ważne badania techniczne, a na wyposażeniu pojazdu powinny znajdować się: gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy.

 

Gaśnica samochodowa

 

Gaśnica w samochodzie powinna mieć pojemność co najmniej 1 kg, posiadać ważną homologację, a także aktualne badania techniczne, które odnawia się co rok. Gaśnica należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu. W świetle obowiązujących przepisów, w przypadku braku gaśnicy w samochodzie możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Grzywna może zostać nałożona również wtedy, gdy podczas kontroli drogowej funkcjonariusz uzna, że gaśnica znajduje się w nieodpowiednim miejscu, to znaczy takim do którego dostęp jest znacznie ograniczony.

 

Należy również pamiętać o tym, iż brak homologacji oraz ważnych badań technicznych zostanie zinterpretowany jako brak gaśnicy na wyposażeniu samochodu.

 

Trójkąt ostrzegawczy

 

Kolejnym, obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu jest trójkąt ostrzegawczy ze stosowną homologacją. Homologacja oznacza, że trójkąt posiada odpowiedniej wielkości powierzchnię odblaskową. Brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 200 zł. Trójkąt ostrzegawcze należy nie tylko wozić ze sobą w samochodzie, ale także używać w określonych przepisami przypadkach.

 

W przypadku awarii polegającej na unieruchomieniu pojazdu poza obszarem zabudowanym trójkąt należy ustawić na drodze, za samochodem, w odległości od 30 do 50 metrów od tyłu pojazdu. W razie awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie odległość ta wynosi 100 metrów. Niezastosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i nieustawienia trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości za unieruchomionym pojazdem możemy zostać ukarani mandatem w kwocie 150 złotych.

 

Zalecane wyposażenie samochodu, czyli co warto ze sobą wozić

 

Co jeszcze warto wozić ze sobą w samochodzie? Lista zalecanych, nieobowiązkowych elementów wyposażenie pojazdu samochodowego jest znacznie dłuższa od tej regulowanej odpowiednimi przepisami.

 

Apteczka samochodowa

 

Naszym zdaniem warto na pewno zaopatrzyć się w dobrze wyposażoną apteczkę medyczną w której będą znajdować się różnego rodzaju opatrunki, kompresy gazowe, opaski uciskowe, gumowe rękawiczki czy też maseczka do przeprowadzania sztucznego oddychania oraz koc termiczny. W apteczce nie powinny znajdować się jednak leki, gdyż większość z nich wymaga specjalnego sposobu przechowywania.

 

Wbrew powszechnie panującej opinii apteczka samochodowa nie należy do elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu.

 

Kamizelka odblaskowa

 

Warto też mieć ze sobą kamizelkę odblaskową, która nie zajmuje dużej ilości miejsca, a będzie bardzo przydatna podczas wypadków drogowych lub w razie awarii, które będą wymagać poruszania się poza pojazdem.

 

Linka holownicza

 

Z podobnego powodu warto ze sobą również mieć również linkę holowniczą, która pomoże nam w razie awarii, lub gdy np. utkniemy w zaspie śnieżnej.

 

Żarówki, płyny eksploatacyjne i stan techniczny pojazdu

 

Nie należy również zapominać o komplecie zapasowych żarówek oraz umieścić w samochodzie pojemników z zapasem płynu do spryskiwaczy oraz oleju silnikowego. Przed każdym dalszym wjazdem sprawdźmy także stan techniczny koła zapasowego oraz kondycję piór wycieraczek zarówno przedniej jak i tylnej szyby.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Wasze ewentualne wątpliwości co do obowiązkowego wyposażenia samochodu, ale także pomógł Wam w doborze lub też uzupełnieniu wyposażenia, które zabieracie ze sobą wyjazdów samochodem.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady związane z wycieraczkami

Kategorie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu